Çalışanına Bağıran İşverenin Akıbeti

Bu kısa içeriğimizde, Yargıtay tarafından Çalışanına Bağıran İşverenin Akıbeti hakkında verilmiş bir kararı sizlerle paylaşacağız.

Örnek olayda;

“Tanık…..’ün olayı anlatıp, patronun davacıya hitaben “Sen nasıl mühendissin aklın beş karış havada, hiçbir şeyden haberin yok, Allah belanızı versin” şeklinde sözler söylendiğini net olarak hatırlamadığını ancak bu mahiyette, bu anlama gelecek şekilde bağırarak sözler söylediğini hatırladığını beyan ettiği anlaşılmıştır.

Davacı, planlama mühendisi olup, 8 yıllık kıdeme sahiptir. Bu konumdaki işçinin sebepsiz yere, tazminat haklarını yakacak şekilde işi bırakması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu nedenle davacının iş akdini patronu ile yaşanan tartışma sonucunda hakaretamiz davranışlar üzerine haklı nedenle feshettiğinin kabulu ile kıdem tazminatının hüküm altına alınması gerekirken, yazılı gerekçe ile kıdem tazminatı talebinin reddi bozmayı gerektirmiştir.”

9. Hukuk Dairesi
2011/51816 E.
2014/729 K.
21.01.2014 Tarihli Kararı

Üstte görüldüğü üzere Çalışanına Bağıran İşverenin Akıbeti, çalışanının haklı nedenle iş akdini fesih edip kıdem tazminatı ödenmesine hükmedilmesi olmuştur.

Yararlı olması temennisiyle.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Powered by Facebook Comments

2020 AGİ Tutarları

2020 AGİ Tutarları

Verbis Kayıt Süresi Uzatıldı

Verbis Kayıt Süresi Uzatıldı